Prawdopodobnie nie ma Panny Młodej, która w dniu swojego ślubu nie chciałaby wyglądać zniewalająco. Stąd też na długo przed tym dniem poszukiwania sukni, dobieranie makijażu i fryzury. Ponadto również kwiaty muszą być najpiękniejsze, restauracja olśniewająca i idealnie dobrane do klimatu wesela zaproszenia. Jest jednak coś, co wymaga znacznie więcej pracy i wysiłku, aniżeli poszukiwania idealnego stroju i weselnej oprawy. Jest to przedślubna walka z nadprogramowymi kilogramami. Co prawda, drobne niedoskonałości możliwe są do ukrycia za sprawą dobrze dobranej sukni 🙂 Jeżeli jednak nasz problem jest zdecydowanie większy i objawia się w postaci tkanki tłuszczowej skumulowanej  w miejscach, gdzie ciężko będzie ją zatuszować, najlepiej jest jej się pozbyć. Oczywiście, jedynie w sytuacji, w której to dodatkowe kilogramy przeszkadzają nam i nie czujemy się z nimi wystarczająco komfortowo.

Czy naprawdę powinnam się odchudzać?

Jest to podstawowe pytanie, jakie powinna zadać sobie każda przyszła Panna Młoda zanim podejmie decyzję  o walce z niechcianymi kilogramami. Rzecz jasna chodzi tu o faktyczną konieczność, która spowodowana jest  nadwagą. Zatem jaki jest najlepszy sposób, aby przekonać się, czy faktycznie ważymy za dużo? Jednym z nich jest sprawdzenie swojego BMI – Body Mass Index. Można jest go obliczyć za pomocą specjalnego wzoru, poprzez podzielenie masy ciała w kilogramach  przez wzrost w metrach do kwadratu.

BMI= waga (kg)/ wzrost (m)2
Poszczególne wyniki BMI dla osób dorosłych wskazują na:

 • BMI < 16,0 – wygłodzenie
 • BMI 16,0–16,99 – wychudzenie
 • BMI 17,0–18,49 – niedowagę
 • BMI 18,5–24,99 – wartość prawidłową
 • BMI 25,0–29,99 – nadwagę
 • BMI 30,0–34,99 – I stopień otyłości
 • BMI 35,0–39,99 – II stopień otyłości (otyłość kliniczna)
 • BMI ≥ 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna)

Miej również na uwadze fakt, że dokładniejsze pomiary będziesz mógł uzyskać poprzez dokonanie pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej w naszym ciele. Podobną usługę świadczą co niektóre siłownie oraz gabinety dietetyczne.

Czym jest bridoreksja?

Dążenie do szczupłej sylwetki bardzo często przyćmiewa racjonalne myślenie wśród przyszłych Panien Młodych. Zanim rozpoczniesz swoją walkę ze zbędnymi kilogramami warto jest skonsultować się z dietetykiem i pod jego czujnym okiem wprowadzać zmiany.


Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że przed ślubem czeka na Ciebie wiele związanych z nim spraw organizacyjnych, a przede wszystkim multum stresu. Nie dokładaj go sobie poprzez stosowanie kuracji odchudzających, które mogą wpędzić Cię w chorobę. Nie tak dawno naukowcy stworzyli nowy termin, który określa obsesyjne i niezdrowe odchudzanie się przed ślubem. Bridoreksja to zaburzenia odżywiania, czego skutkiem może być wiele bardzo poważnych schorzeń. Zaczyna się bardzo niewinnie: niewielka dieta, ograniczenie jedzenia słodyczy. Z czasem jednak dieta staje się bardziej restrykcyjna i rygorystyczna. Dlatego tak, jak we wszystkich przedślubnych zmaganiach potrzebne jest wsparcie rodziny i przyjaciół, którzy nie będą dodatkowo podsycali kompleksów, a wyciągną pomocną dłoń, w sytuacji kiedy tego będziesz potrzebować.

Jak zacząć odchudzanie?

Na początek zapomnij o wymówkach, a nietrzymanie się diety nie tłumacz specjalnymi okazjami. Bardzo ważną sprawą jest fakt, że im więcej czasu będziesz mieć na zrzucenie kilogramów, tym lepiej. Mimo, iż na forach internetowych znaleźć możemy multum informacji na temat wskazówek pozwalających zrzucić 5 kg w tydzień to przy takiej kuracji odchudzającej jedyne, co możesz sobie zapewnić to choroba, wygłodzenie, odwodnienie, pogorszenie stanu cery, włosów oraz w niedługim czasie efekt jo-jo. Ważne jest to, aby odchudzanie, nie było dla nas jednoznaczne ze stosowaniem radykalnej diety przez krótki czas, np.:  na 3 miesiące przed ślubem. Chodzi przede wszystkim o zmianę sposobu żywienia, a nawet stylu życia – zamianę złych nawyków żywieniowych w dobre.  Jest to szansa, która na dłuższa metę gwarantuje utrzymanie zgrabnej sylwetki.  W końcu w grę wchodzi nie tylko ładny wygląd w dniu ślubu, ale przede wszystkim nasze zdrowie.

Pamiętaj o ruchu!

Wygrana walka z nadprogramowymi kilogramami jest możliwa jeżeli w życie wprowadzisz aktywność fizyczną. Chociaż nie są odosobnione przypadki, w których to nieznaczną nadwagę można zwalczyć samą dietą. Warto jest jednak mieć na uwadze, że wszelkie starania są znacznie skuteczniejsze jeżeli wprowadzimy w życie odrobinę ruchu. Dieta wspierana fitnessem oraz siłownią pozwala ujędrnić ciało. Podobne działania zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jo-jo. Aby móc mówić o zwiększonym wysiłku wystarczy jest poświęcić dziennie 30 minut na ćwiczenia. Najlepiej jest wybrać ulubioną dyscyplinę sportu – coś, w czym czujemy się najlepiej. Możliwości jest wiele – aerobik, pływanie, bieganie, jazda na rowerze, tenis czy ćwiczenia na siłowni. Pamiętaj o tym, aby każdy trening był zakończony serią rozciągającą.

Sprawdź diety, które pomogą Ci schudnąć

Jeżeli dieta to tylko racjonalna!

Zapamiętaj sobie raz na zawsze: nie ma diety cud! Wszelkie rewelacje jakie możemy przeczytać na temat skuteczności diet South Beach, Cambridge, Kopenhaskiej, Dukana, zgodnej z grupą krwi, kapuścianej, jabłkowej można włożyć między bajki. Twój sposób żywienia przede wszystkim mus być racjonalny przez co będziesz dostarczać organizmowi wszystkich składników w proporcjach, które umożliwiają mu prawidłowe funkcjonowanie. Pamiętaj, że optymalny czas chudnięcia to ok. 0,5 – 1 kg tygodniowo!

Odchudzanie przed ślubem – cenne porady

 • picie wody wspomaga odchudzanie – pij minimum 1,5 l dziennie, a jeśli ćwiczysz to 2,5 l
 • dobre dla pobudzenia przemiany materii jest również picie zielonej herbaty,
 • jeżeli takowe posiadasz to jak najszybciej pozbądź się wszelkich środków przeczyszczających – stosując je wyjałowisz swój organizm, a ponadto przyzwyczajając go do nich sprawisz, że już nigdy nie będzie mógł bez nich funkcjonować,
 • nie masz ochoty bądź czasu na ćwiczenia w klubie fitness? Na początek możesz zrezygnować z windy bądź wysiadać jeden przystanek wcześniej i przespacerować się do pracy bądź do domu.

Podstawą sukcesu w walce z nadprogramowymi kilogramami jest jasne wyznaczenie celu – określ jak chcesz wyglądać. W przedślubnym odchudzaniu bardzo ważna jest determinacja, wytrwałość oraz systematyczność. Zdecydowanie warto jest wytrzymać, bo to przecież gra o wysoką stawkę.

Share.

Leave A Reply