Zimowa aura nie sprzyja naszej skórze. Z jednej strony narażona jest ona na działanie niskich temperatur czy zimnego, ostrego wiatru. Z drugiej – ciepłego, suchego powietrza, wytwarzanego przez urządzenia grzewcze w pomieszczeniach. Przez to skóra zimą traci wilgoć nawet dwa razy szybciej niż latem czy wiosną i łatwo staje się szorstka, wrażliwa i szarzeje. W chłodne dni nasze ciało wymaga szczególnej pielęgnacji i ochrony, które zabezpieczą je przed działaniem szkodliwych czynników. Zatem jak dbać o skórę zimą, aby przez cały rok była nawilżona i elastyczna?

Kremy nawilżające i odżywcze na zimę

O każdej porze roku nasza skóra potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Jest to szczególnie ważne zimą, kiedy narażona jest na nadmierną utratę wilgoci. Jednak stosując zabiegi i kremy nawilżające w czasie mrozów, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • Kremy nawilżające nakładamy wieczorem lub po powrocie do domu, kiedy już nie będziemy wychodzić na zewnątrz
  • Nigdy nie stosujemy kremów nawilżających rano, przed wyjściem z domu – podczas mrozu składniki nawilżające mogą doprowadzić do podrażnienia i zaczerwienienia skóry.

Poza odpowiednim nawilżeniem, nasza skóra wymaga zimą również dużej dawki składników odżywczych. Dostarczymy je za pomocą kremów odżywczych, które warto stosować zamiennie z nawilżającymi. W preparatach tych powinny się znaleźć:

  • Witaminy A, D, E, K
  • Kolagen
  • Filtry UVA i UVB

Pielęgnację skóry w zimniejszych okresach wspomagają również maseczki odżywiające i regenerujące, które uzupełniają działanie kremów.

Natłuszczanie skóry zimą

Kremy, jakie stosujemy zimą, powinny mieć działanie natłuszczające. Wówczas stanowią barierę ochronną dla skóry i chronią ją przed utratą wilgoci, przez co są doskonałym uzupełnieniem preparatów nawilżających.

  • Natłuszczający krem ochronny stosujemy przed każdym wyjściem na zewnątrz
  • Szczególnie należy zaaplikować go na twarz, ręce i okolice oczu – miejsca, które są odsłonięte

Również delikatna skóra ust wymaga specjalnej pielęgnacji zimą. Podobnie, jak reszta ciała, wargi nie powinny być nawilżane przed wyjściem z domu. Należy również pilnować się, aby ich nie przygryzać ani nie oblizywać podczas pobytu na mrozie, ponieważ może to doprowadzić do ich bolesnego pękania.

Oczyszczanie skóry zimą

Oczyszczanie skóry jest podstawowym elementem zimowej pielęgnacji. To ono przygotowuje ciała do dalszych zabiegów. Na co należy zwrócić uwagę podczas jego wykonywania?

  • Zarówno rano i wieczorem należy przeprowadzić dokładne oczyszczenie skóry – dzięki temu lepiej wchłonie ona składniki ochronne i odżywcze z kosmetyków
  • Do oczyszczenia stosujemy preparaty bezalkoholowe i bez dodatku mydła – alkohol i mydło przyczyniają się do dodatkowego wysuszania skóry.
  • Skórę tłustą można oczyszczać żelem myjącym (również bez dodatku mydła i alkoholu)

W czasie zimy nie należy zapomnieć również o prawidłowej diecie, która od wewnątrz dostarczy ciału wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Nie wskazane są natomiast długie, gorące kąpiele, które naruszają warstwę lipidową skóry i prowadzą do utraty przez nią wilgoci.

Share.

Leave A Reply